Briga o zubima

STOMATOLOGIJA PASA, MAČAKA I GLODARA

Bolesti zuba i usta su najćešče dijagnostikovani zdravstveni problemi u veterinarskoj stomatologiji, iako većina vlasnika toga nije svesna. Dve trećine pasa, kao i 80% mačaka starijih od 4 godine, imaju potrebu za nekim oblikom  tretmana.iz domena veterinarske stomatologije.  Zato, da biste pomogli svom kućnom ljubimcu redovno posmatrajte njegovu usnu duplju. Ukoliko oboljenje postoji, možete uočiti sledeće simptome:

-Promena u ponašanju tokom hranjenja – životinja otežano, nerado ili u potpunosti odbija da uzima bilo koju vrstu hrane ili vodu.
– Češanje lica
– Držanje pognute glave
– Otežano gutanje
– Balavljenje
– Krvarenje iz usne šupljine
– Zadah iz usta
– Otok na licu (obično ispod oka) ili podviličnoj regiji
– Nemogućnost ili nerado otvaranje i zatvaranje usta
– Cvokotanje vilice
– Polomljen zub ili zubi
– Promenjena boja zuba (roze, zelene, crvene, crne nijanse)
– Promena temperamenta (jedinka kunja, razdražljiva je, agresivna iako do tada  nije bila takva)

– Tamne naslage na zubima (kamenc)

 

Jedan od zanemarenih aspekata bolesti zuba jeste njihov uticaj na opšte zdravlje životinje. Bakterije koje se nalaze u zubnim naslagama (meke naslage-plak, kalcifikovane, očvrsle naslage-kamenac) i usnoj šupljini ne zadržavaju se samo u njima. Putem krvi one deluju i na: bubrege, jetru, srčane zaliske, u stvari na čitav organizam. Kada već govorimo o celokupnom organizmu, promene koje možemo dijagnostikovati na zubima ili usnoj šupljini mogu nastati i kao posledica sistemskih poremećaja i to:

  • anemija
  • poremećaja cirkulacije
  • srčanih poremećaja
  • oboljenje jetre
  • respiratornih poremećaja
  • imunoloških oboljenja
  • oboljenja bubrega
  • dijabetesa
  • trovanja

Najčešće oboljenje  je periodontalno oboljenje pasa i mačaka, poznatije među vlasnicima kao paradentoza pasa i mačaka. Simptomi su isti kao i kod ljudi, desni postaju crvene, upaljene, polako se povlače, dolazi do ogoljavanja korena zuba, nestajanja alveole (kost koja drži zub na svom mestu) , zub se klati i na kraju ispada. Sve to je propraćeno balavljenjem, pojavom sukrvice i krvi iz usne šupljine, odbijanjem hrane, neprijatnim zadahom i bolom. Vlasnici često negiraju ovaj simptom sa obrazloženjem da njihov pas ili mačka uzimaju hranu. Međutim veliki procenat životinja, kada je hrana u pitanju, ne pokazuje bol u periodu hranjenja. Slikovito rečeno, IV stadijum periodontalnog oboljenja psa je po bolnosti identičan sa otvorenom ranom na koži promera 15x15cm.
Da ne bi došlo do situacije da jedinka izgubi zub ili zube, treba sprovoditi dentalnu higijenu, ili jednostavno rečeno, prati zube. Ako je problem već vidan, konsultujte se sa svojim veterinarom šta treba preduzeti da bi se process zaustavio.

KUĆNA DENTALNA HIGIJENA (pranje zuba psima i mačkama) se može sprovoditi na više načina, ali ono što je bitno je da je treba uvoditi lagano, postepeno i truditi se da bude ujedno korisna i zabavna aktivnost, kako za ljubimce tako i za njihove vlasnike. Ukoliko vaš kućni ljubimac ne dozvoljava da mu otvorite usta ili da ga dodirujete oko usana, krenite prvo da ga privikavate na češkanje ispod brade, oko ušiju, te polako prelazite ka obrazima. Sledeća faza je podizanje obraza jednom rukom, dok drugom držite usta zatvorena, uz lagano dodirivanje unutrašnje strane obraza, desni i zuba.
Budite uporni i radite to svakog dana. Životinju svakako nagradite i pohvalite posle svakog zahvata.
Kada se jedinka privikne na ovakav tip dodira možete preći na sledeću fazu pranja zuba koristeći komad vlažne pamučne krpice ili gaze, koju čak možete pokvasiti u goveđoj ili pilećoj supi. Time ćete obezbediti prijatan i prihvatljiv ukus. Bilo koji oblik trljanja je koristan u otklanjanju naslaga i masaže desni, ali ono što je bitno je da idete u pravcu korišćenja SPECIJALNIH ČETKICA I PASTE ZA ZUBE dizajniranih posebno za kućne ljubimce, koje će jedino postići pun efekat zaštite.

Izbor paste zavisi od nekoliko faktora:

  1. stepena oboljenja – ako postoji ( konsultovati veterinara )
  2. ukusa paste
  3. ponude tržišta

Svrha paste je da očisti i ispolira površinu zuba, tako da je ona što manje prijemčiva za naslage plaka, koji dovodi do stvaranja kamenca i posledične periodontalne bolesti (paradentoze).Najbitnija stvar u vezi paste za zube je: NIKADA NE KORISTITE PASTE KOJE VI KORISTITE! Progutani deterdžent i fluor mogu izazvati probleme sa varenjem.

Četkica za zube ili navlaka  za prst od mikrofibera  treba da :

  • omogući lako čišćenje i prilaz usnoj šupljini
  • da ima odgovarajući anatomski oblik i veličinu za određenu vrstu i uzrast životinje

Pri čišćenju zuba četkicu treba:

  1. držati ukoso u odnosu na površinu zuba ( pod uglom od 45%)
  2. tokom pranja pravite pokrete od korena prema vrhu zuba, zube iza očnjaka prati kružnim pokretima.
  3. Završiti pranje nakon 2-3 min. sa svake strane vilice.

Ako vaš ljubimac odbija pranje zuba četkicom i pastom, postoje i drugi načini čišćenja zuba, iako oni nisu u potpunosti efikasni. Mogu se koristiti razne žvakalice, igračke od meke gume. Budite oprezni kod korišćenja ovih proizvoda jer i oni mogu dovesti do povreda u usnoj šupljini ili čak loma zuba. Pored navedenog, postoji čitav niz tečnosti, tableta, pasta, koje deluju na enzimskom principu i trebale bi da rastapaju meke naslage. Ali kao što je rečeno – trebale bi. Jedini i najefikasniji način borbe protiv naslaga su ČETKICA I PASTA ZA ZUBE!

Кoliko često prati zube Vašem ljubimcu?
Učestalost pranja zavisi od postojećeg stanja u usnoj šupljini ili stepena oboljenja ako ono postoji. Kod zdravih životinja ono se može sprovoditi 2-3 puta nedeljno, međutim ako postoji neka od bolesti zuba, uz konsultaciju sa veterinarom i potrebnim lečenjem, mora se primenjivati svakog dana.

DENTALNA PROFILAKSA

Dentalna profilaksa podrazumeva

  • redovne kontrole koje obuhvataju pregled zuba i usne šupljine
  • skidanje zubnih naslaga i poliranje zuba ( poliranje je bitno da bi površina gleđi ostala glatka i neprijemčiva za nove naslage)

UČINITE NEŠTO DOBRO ZA SVOG KUĆNOG LJUBIMCA! DOVEDITE  GA NA PREGLED KOD ZUBARA ZA PSE, MAČKE I GLODARE !

Dr vet.med. Tatjana Stevanović
sertifikovani stomatolog za pse,mačke i glodare