Hirurgija2024-07-05T15:12:20+00:00

Hirurgija

Šta treba znati kada se predloži obavljanje hirurškog zahvata

S obzirom na užu specijalizovanost ambulante u domenu stomatologije, hirurške intervencije u ovoj oblasti (ekstrakcije zuba, maksilo-facijalna hirurgija, ortopedija vilice, odstranjivanje tumora…) kao i u hirurgiji mekih tkiva, su intervencije koje se obavljaju svakodnevno u našoj ambulanti. Svesni smo da Vi kao vlasnici imate puno pravo da budete zabrinuti kada Vam se predloži ovakav vid lečenja, te Vas zbog toga molimo da ponovno pitate, ako Vam je prvobitno objašnjenje bilo nedovoljno jasno zašto je određena procedura neophodna i kako će biti izvedena.

Pre hirurške intervencije će Vam biti detaljno objašnjeno na koji način će Vaš ljubimac biti podvrgnut određenom hirurškom zahvatu, koje su mogućnosti lečenja na raspolaganju, koje su moguće komplikacije, šta će biti urađeno da bi se one sprečile.

Preoperativna priprema

Pacijent će pre zakazivanja termina intervencije biti detaljno klinički pregledan i biće Vam predložene dodatne dijagnostičke procedure koje treba završiti pre samog hirurškog postupka.

U obavezne pretrage spadaju kompletna analiza krvi, serološka testiranja na određene bolesti (test na bolesti koje se prenose komarcima i krpeljima kod pasa, određene virusne bolesti, recimo FeLV/FIV kod mačaka), analiza urina ili dodatni specijalistički pregledi (kardiološki, neurološki, ortopedski….) kada je to potrebno. Svi ovi postupci su neophodni da bi rizik od uvođenja pacijenta u opštu inhalacionu anesteziju sveli na minimum. Taj rizik smanjujemo i time što se pacijent sve vreme pomno prati, njegove osnovne vitalne funkcije (disanje, srčani rad, telesna temperatura, krvni pritisak), konstantno je na infuzionoj terapiji, greje se, tokom hirurške intervencije i u prvim satima nakon hirurške intervencije.

Postoperativna nega

Odmah nakon završetka hirurške intervencije Vam se javljamo, da ne brinete i da dobijete prve informacije o toku i ishodu samog postupka i kako se Vaš ljubimac oporavlja. U najvećem broju slučajeva kada budete došli po svog ljubimca, on će na nogama otići kući i tog dana će jesti. Biće malo pospan, ali je sve to normalno ponašanje nakon hirurške intervencije. Pratićete uputstva koje dobijete nakon intervencije vezane za ponašanje kada stignete kući, šta pacijent sme da radi a šta ne sme. Šta je neophodno od postoperativne terapije da dajete, koliko često i koliko dugo. Uvek smo Vam na raspolaganju da omogućimo da taj postoperativni oporavak prođe što jednostavnije i pre svega što bezbolnije po našeg pacijenta.

Ako Vaš ljubimac ima zakazanu hiruršku intervenciju molim Vas da pratite sledeća uputstva:

  1. Ako se stanje Vašeg ljubimca na bilo koji način promenilo (povraća ima proliv…) od trenutka kada je intervencija zakazana, molim Vas da nas o tome obavestite na prijemu pacijenta
  2. Hrana mora biti uskraćena 12 sati pre intervencije (ako to nije drugačije naglašeno kada su u pitanju jako mladi pacijenti ili pacijenti sa određenim primarnim oboljenjima, recimo dijabetes)
  3. Voda ne mora biti uskraćena do jutra na sam dan intervencije.
  4. Izvedite svog ljubimca (psi) da obavi fiziološke potrebe pre nego što ga dovedete na hiruršku intervenciju. Mačke koje imaju mogućnost da izlaze napolje, zatvorite noć pre intervencije i omogućite im da imaju pristup posipu.
  5. Ako niste u mogućnosti da dođete na zakazani termin za intervenciju, molim Vas da nam se javite na vreme.

Hirurške intervencije koje obavljamo u našoj ambulanti:

Hirurške intervencije koje obavljamo u našoj ambulanti:

“Sve preporuke za najboljeg pet stomatologa u Srbiji i šire. Mi sve naše klijente šaljemo kod Tatjane, jer smo videli koliko je stručna u svojoj oblasti.”

Paws Bubbles

Najiskrenije preporuke za ovu ordinaciju. Ljubazno osoblje, puno strpljenja i razumevanja. Pre svega profesionalni i puni ljubavi prema životinjama.

Tamara Vlajic

Profesionalni, posvećeni i sa velikom ljubavlju obavljaju sve što je potrebno da bi našim ljubimcima bilo dobro!

Vesna Skoko

Toliko su fini kako prema ljubimcima, tako i prwma nama vlasnicima istih. Profesionalnost je na visokom nivuo. Spreni za svaku vrstu pomoći. Sjajna ekipa oko Dr.Tanje. A Milosav je pravi raj za oči. koliko je on radoznao..

Jelena Nikčević

Stručni,odgovorni, ljubazni i iskreni ljubitelji životinja.
Prate našeg psa od početka.
Nastavili smo da idemo kod njih i kad smo se preselili u drugi kraj grada.
Za svaku preporuku.

Vladimir Petricevic

Prezadovoljna sam profesionalnoscu i strucnosti doktorke Tatjane. Juce je operisan moj pas (mops) koji je imao tumor u vilicnoj kosti. Sve je proslo u najboljem redu. Doktorka koja uliva poverenje i ni jednog momenta nisam sumnjala u ishod intervencije. Predlagali su mi da uspavam psa, ali je moja Mia dobila novi zivot zahvaljujuci timu iz ordinacije Pas Macka I … i doktorki Tatjani. Jedino mi je zao sto nisam ranije upucena na njih.

Aleksandra Bozic

Odlični, pre operacije sve provere se rade koje trebaju, detaljno objasnjenje pre operacije, detaljno posle! Isprate budjenje psa, da stane na noge, pa tek onda se dolazi po njega! Prava klinika, sve po ps-u! Za svaku preporuku! Ljubaznost na nivou! Svaka čast!

Dejana Subotic

Very professional and quick to react. Both my cat and my dog go there. Staff is really kind (part of the staff is speaking english as well).

Laura Ferrero
Posle obimnog, višegodišnjeg ispitivanja, sigurna sam da sam zauvek pronašla svoju veterinarku.
Ceca Vistac

Korisni tekstovi

Sterilizacija kuja

Sterilizacija kuja Sledeće informacije o sterilizaciji Vam nudimo kao odgovore na najčešća pitanja vezana za ovaj zahvat. Ako nismo odgovorili na neko koje vas interesuje, nemojte se ustučavati, pozovite, pitajte,

Često postavljena pitanja

Ovde možete naći odgovore na neke od najčešće postavljenih pitanja.

U zavisnosti od uzrasta i opšteg stanja pacijenta, u većini slučajeva potrebno je da gladuju 12 sati  i da im je voda uskraćena 6-8 sati pre hirurške intervencije. Kod jako mladih jedinki ili kod pacijenata sa primarnim hroničnim endokrinološkim problemom, kao što su diabetes, Kušingov sindrom, hipertireoidizam… bićete dodatno informisani o načinu pripreme po pitanju ishrane pre hirurške intervencije.

Postoperativna nega je od ključne važnosti za uspešan oporavak nakon hirurške intervencije. Ovde možete naći nekoliko opštih smernica o tome kako negovati kućnog ljubimca nakon opšte anestezije i hirurške intervencije:

  • Pratite uputstva koja ste dobili u pisanoj formi o tome kako da postupate sa pacijentom nakon dolaska kući (ograničiti i kontrolisati kretanje, utopliti pacijenta, sprečiti lizanje rane, sprečiti kontakt sa drugim kućnim ljubimcem koji bi mogao da liže ranu, kada ponuditi pacijenta hranom i kojom vrstom hrane, kada možete ljubimcu ponuditi vodu…)
  • Održavati higijenu rane po datim uputstvima
  • Pratiti opšte stanje pacijenta (telesna temperatura, frekvencija disanja, krvarenje, gubitak apetita, povraćanje, mekana ili izostanak stolice…)

Ove smernice su opšti saveti i neophodno je pratiti specifična uputstva  za specifična stanja.

Analgetici, lekovi protiv bolova, se obavezno daju kućnim ljubimcima nakon hirurške intervencije. Izbor vrste leka, količina i frekvencija (učestalost) davanja, zavisiće od opšteg stanja pacijenta kao i od karaktera i  težine hirurške intervencije kroz koju je pacijent prošao. Važno je da se vlasnik pridržava propisane terapije, da je samoinicijativno ne preskače ili ne povećava količinu leka, bez prethodne konsultacije sa doktorom. Od pravilne analgezije (obezboljavanja) umnogome zavisiće brzina oporavka pacijenta i vraćanje kompletnog organizma u normalu.

Godine, kao i loše opšte stanje pacijenta mogu biti ograničavajući faktor za uvođenje u opštu anesteziju. Ali to ne znači i da je ono nemoguće. Primenom različitih anestezioloških protokola za posebne i specifične probleme, mogu se takvi pacijenti anestezirati i obaviti hirurški zahvati. Naravno da je neophodna sva pred operacijska dijagnostika i priprema, kao i kompletno praćenje tokom i nakon same hirurške intervencije (praćenje vitalnih funkcija: disanja, srčanog rada, krvnog  pritiska, telesne temperature, infuzione terapije, grejanje pacijenta ) čime će se rizik od anestezije svesti na minimum.

Ukoliko imate bilo kakva dodatna pitanja, kontaktirajte nas

Go to Top